Idag torsdag 14 januari är det premiär för SG/Södra Vikens digitala öppet h... Läs mer
Länsstyrelserna har fått uppdraget att se till att den tillfälliga pandemil... Läs mer
Information om coronaviruset hittar du här. Stanna hemma om du är sjuk, äve... Läs mer
Kontakten mellan administrationen på Sunne kommun och medborgare sköts via digitala möten, e-post eller telefon under de skärpta, allmänna råden för Värmland fram till 10 december. Alla åtgärder införs för att minska risken för smittspridning.
Här hittar du samlad information om coronaviruset. Vi ger lokal information som utgår från myndighetens råd.
Här hittar du information om de avgifter vi har inom vård och omsorg i Sunne kommun. Det avgiftssystem vi har grundar sig på regler enligt Socialtjänstlagen och Hälso- och sjukvårdslagen.
Tanken med avgiftssystemet är att de samlade avgifterna för boende, social omsorg, social service, omvårdnad och hemsjukvård, inte får kosta mer än att du får pengar kvar för dina personliga behov.
Läs mer om avgifter inom vård och omsorg
Läs mer om avgifter inom Hälso- och sjukvård
Om du är 65 år eller äldre och inte har någon pension eller så låg pension att du inte kan försörja dig på den skall du vända dig till pensionsmyndigheten och ansöka om ekonomiskt stöd. Läs mer om information från pensionsmyndigheten
Information om avgifter
Inkomstförfrågan, eget boende
Inkomstförfrågan, särskilt boende