Att gifta sig
Från och med den 1 maj 2009 ingår två personer, oavsett kön, äktenskap på lika villkor. Det betyder att par av samma kön nu har samma rättigheter och skyldigheter som par av olika kön enligt äktenskapsbalken.
Kommunen genomför underhållsarbete på delar av Vårvägen, mellan Åsvägen och Gärdesvägen. Arbetet väntas pågå vecka 15 till vecka 17.
Den 22 till 30 april är väg 900 mellan Ivarsbjörke och Bäckalund avstängd för byte av vägtrummor. Trafiken leds om via väg 898 mellan väg 908 och 901.
Mer informationKommunen genomför underhållsarbete på delar av Vårvägen, mellan Åsvägen och Gärdesvägen. Arbetet väntas pågå vecka 15 till vecka 17.
Den 22 till 30 april är väg 900 mellan Ivarsbjörke och Bäckalund avstängd för byte av vägtrummor. Trafiken leds om via väg 898 mellan väg 908 och 901.
Mer informationFrån och med den 1 maj 2009 ingår två personer, oavsett kön, äktenskap på lika villkor. Det betyder att par av samma kön nu har samma rättigheter och skyldigheter som par av olika kön enligt äktenskapsbalken.